Opowieści wojenne

Sztandar 25. Pułku artylerii samochodowej ciężkiej - dar obywateli miasta Mszczonowa

Okupacja niemiecka zakończyła się dla mieszkańców Mszczonowa 16 stycznia 1945 roku. Tego dnia miasto zostało   zdobyte przez sowieckich żołnierzy z 47. brygady pancernej gwardii płk. Mikołaja Kopyłowa z 9. korpusu pancernego gen. mjr. Mikołaja Wiedieniejewa, wchodzącego w skład 2. armii pancernej gwardii 1 Frontu Białoruskiego.  Nacierające od strony Grójca oddziały Armii Czerwonej stoczyły w bardzo mroźną noc z 15 na 16 stycznia walki na przedpolach Mszczonowa  i rankiem wdarły się na miejskie ulice, gdzie  sprawnie rozprawiły się ze stacjonującą tu hitlerowską załogą. 

W lutym 1945 roku w  Mszczonowie zakwaterowani zostali  polscy żołnierze z 25. pułku artylerii samochodowej ciężkiej, którym dowodził pułkownik Piotr Fizin. Mieszkańców Mszczonowa i żołnierzy połączyła przyjaźń, której symbolem stał się pułkowy sztandar - dar mszczonowian.  Towarzyszył on 25. pułkowi w najtrudniejszych chwilach. W dniach 26-27 kwietnia kiedy artylerzyści pod Neudorf, skutecznie odpierali  kontrataki nieprzyjaciela. Podczas obrony  przeprawy  2. Armii WP na Szprewie. W trakcie zdobywania Bad Schandu, a także w krwawych bojach na terenie Czechosłowacji.  Sztandarem ofiarowanym przez mieszkańców Mszczonowa  żegnano poległego w boju dowódcę pułku płk. Piotra Fizina, który niestety nie doczekał chwili, kiedy to pułkowy poczet sztandarowy uczestniczył w paradzie zwycięstwa, jaka odbyła się 24 czerwca 1945 r. na Placu Czerwonym w Moskwie. 

Autorem pomysłu ufundowania sztandaru dla 25 pułku  był  Stanisław Cichal. W składzie komitetu fundacyjnego, który miał zająć się zrealizowaniem zaproponowanego przez Cichala przedsięwzięcia znaleźli się obok niego: burmistrz Bronisław Romaszewski, skarbnik komitetu Jan Ciszewski,  Marian Pniewski,  Zygmunt Kraszewski, Jerzy Siennicki,  Kazimierz Lachocki,  Irena Kuranowa, Tomasz Szustkiewicz, Stanisława Borowiec, aptekarz Wincenty Szumiata, Kazimierz Baka, Stanisława Zielonka i inni, których nazwisk nie można już dziś ustalić. Sztandar haftowany był w   pracowni  Ireny Kuranowej,  z domu Pniewskiej. Pod jej kierownictwem pracowała grupa mszczonowskich hafciarek -  Janina Lipińska,  Wanda Szustkiewicz, Michalina Chojecka, Jadwiga Ciszewska, Stanisława Borowiec, Maria Lipińska i  Zofia Zajączkowska. Pieniądze i cenne przedmioty  na sfinansowanie daru dla wojska mszczonowianie przekazywali chętnie. Jedna z mieszkanek, Maria Wałek ofiarowała na ten cel swój prezent ślubny-  amarantowy materiał z 1936 roku. 

Projekt sztandaru, przy pomocy Jerzego Siennickiego,  opracował inż. Zdzisław  Bartnik, bohater powstania warszawskiego, który po jego upadku znalazł schronienie w Mszczonowie.  Według jego rysunku  hafciarki wykonały na  głównej stronie sztandaru Białego Orła oraz napis HONOR  i OJCZYZNA, 1945, DAR OBYWATELI  M. MSZCZONOWA. Po drugiej stronie wyhaftowany został Krzyż Virtuti Militari i nazwa pułku (25 PUŁK ARTYLERII SAMOCHODOWEJ CIĘŻKIEJ). Pod koniec marca, po kilku tygodniach intensywnej pracy,  sztandar był  gotów. 25 pułk  stacjonował już wtedy w Bolesławcu, oczekując na forsowanie Nysy Łużyckiej. 14 kwietnia na zaproszenie mszczonowian przybyła do miasta pułkowa delegacja, w której najstarszym rangą był  porucznik Mikołaj Jachimowicz, uczestnik bitwy pod Lenino. Towarzyszyli mu:  podporucznik Adam Bronowicki,  kapral Władysław Wołc, kapral Marian Jaczyński, szeregowiec Bartłomiej Bar i szeregowiec Jan Matraszek. Żołnierze wzięli udział w nabożeństwie, jakie zostało odprawione w mszczonowskim kościele parafialnym p.w. Świętego Jana Chrzciciela. Po Mszy Świętej  doszło do przekazania sztandaru. W uroczystości  uczestniczyli wszyscy członkowie komitetu fundacyjnego. Poczet sztandarowy mszczonowian i drużynę  honorową pocztu tworzyli członkowie  MO,  występujący  mundurach Wojska Polskiego. Zaszczytna funkcja chorążego przypadła w udziale  Stefanowi  Lipińskiemu. Milicjantom asystowali rodzice chrzestni sztandaru – Stanisława  Borowiec i Marian  Pniewski. 

Wojskowa delegacja ze szczególnym  DAREM MSZCZONOWIAN powróciła do swojej jednostki 16 kwietnia 1945 r., gdy  to znad  Nysy Łużyckiej ruszyła  do natarcia 2. Armia Wojska Polskiego i działający w jej składzie l Korpus Pancerny, do którego należał 25. pułk artylerii samochodowej ciężkiej. Dowódca pułku  przyjął więc sztandar na polu bitwy. Relację z przebiegu tego wydarzenia zamieszczono  w gazecie frontowej PANCERNI: „Stoimy w lesie. Niedaleko przed nami walczy dzielnie piechota .W porębie leśnej przy swych maszy¬nach stoją w karnym ordynku czołgiści płk. Fizina. Panuje nastrój uro¬czystego skupienia. Część dział samochodowych płk. Fizina poszła wcześniej do boju. Do pancerniaków przemawia teraz płk Fizin. Obok niego w otoczeniu pocztu sztandarowego  powiewa pięknie haftowany sztandar. Jest to dar mieszkańców Mszczonowa dla naszych pancerniaków, przywieziony dziś z kraju przez por. Jachimowicza." 

25. pułk artylerii samochodowej ciężkiej swój szlak bojowy zakończył w Mielniku. Za mężną postawę został odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. Jego  sztandar  znajduje się obecnie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i wszyscy,  którzy go oglądają mogą odczytać  umieszczony na nim napis: DAR OBYWATELI M. MSZCZONOWA.

Na podstawie materiałów  Społecznego Komitetu Obchodów  600 – lecia Miasta Mszczonowa  (z 1976 roku)
oprac. Piotr Dymecki 

  • SZTANDAR 25. PUŁKU ARTYLERII SAMOCHODOWEJ CIĘŻKIEJ - DAR OBYWATELI MIASTA MSZCZONOWA
  • SZTANDAR 25. PUŁKU ARTYLERII SAMOCHODOWEJ CIĘŻKIEJ - DAR OBYWATELI MIASTA MSZCZONOWA
  • Przekazanie sztandaru dla 25 pap, 1945 rok
  • Poświęcenie sztandaru w kościele pw. Jana Chrzciciela w Mszczonowie, 1945 r

wstecz