Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Parafia p.w. Świętego Ojca Pio w Mszczonowie
Parafia p.w. Świętego Ojca Pio została erygowana w dniu 29 czerwca 2008 roku przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Łowickiej Andrzeja Franciszka Dziubę.
Administrowanie parafią, zgodnie z decyzją biskupa, powierzone zostało w dniu jej erygowania, proboszczowi Sławomirowi Tulinowi, który wcześniej, przez około rok, był wikariuszem mszczonowskiej parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela.
Nowy proboszcz pochodzi z podłowickich Żdżar, a kapłanem został pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Biskup postawił przed nim bardzo trudne zadanie, stworzenia wspólnoty parafialnej i wybudowania z nią najpierw kaplicy, a później kościoła.
29 czerwca 2008 roku podczas uroczystego nabożeństwa odprawianego na placu przy skrzyżowaniu ulic Tarczyńskiej i Wschodniej biskup Dziuba poświęcił miejsce, na którym w przyszłości ma stanąć nowy kościół.
Wraz z proboszczem Tulinem dokonał też poświęcenia krzyża, jaki góruje nad parafialnym placem.
Budowa kaplicy rozpoczęła się w wakacje 2008 roku. Po załatwieniu wszelkich urzędowo - projektowych formalności fundamenty kaplicy zalano już w sierpniu. Celem proboszcza Tulina, który osobiście angażował się w prace budowlane było, aby kaplicę zadaszyć przed pierwszym parafialnym odpustem.
Zamiar ten udało się zrealizować. 23 września w rocznicę śmierci Świętego Ojca Pio nabożeństwo odpustowe z udziałem biskupa łowickiego odbyło się w zadaszonym wnętrzu nowo pobudowanego obiektu sakralnego. W odpustowej Mszy Świętej obok biskupa ordynariusza Andrzeja Franciszaka Dziuby uczestniczyli także: dziekan dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski, wicedziekan (proboszcz Parafii Radziejowice) ks. prałat Waldemar Okurowski oraz proboszczowie sąsiednich parafii i księża zaprzyjaźnieni z ks. Tulinem.
Biskup Łowicki przybył też do nowo powstałej parafii na Pasterkę w roku 2008, a podczas kolejnej swojej wizyty w dniu 27 kwietnia 2009 poświęcił stacje Drogi Krzyżowej ofiarowane do kaplicy przez wiernych z parafii p.w. Świętej Jadwigi Królowej w Kutnie. Proboszcz kutnowskiej parafii ks. prałat Piotr Dominiak uczestniczył osobiście w Drodze Krzyżowej odprawionej tego dnia w Mszczonowie przez biskupa.
Pierwsza wizytacja kanoniczna i bierzmowanie w parafii p.w. Świętego Ojca Pio miało miejsce 23 września 2009 roku. Wizytujący parafię biskup ordynariusz spotkał się wtedy z grupami wiernych wspomagającymi duszpasterskie wysiłki proboszcza Sławomira Tulina oraz odwiedził: Miejskie Przedszkole, Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów. Modlił się również na cmentarzu parafialnym.
Mszczonowska parafia pod wezwaniem Świętego Ojca Pio jest 164. parafią w Diecezji Łowickiej i drugą w Mszczonowie. Ostatni raz w swojej historii miasto miało więcej niż jeden kościół przeszło 200 lat temu. W XVIII wieku, w okresie końca I Rzeczypospolitej, Mszczonów miał trzy świątynie. Jak pisze w monografii miasta dr Jan Józefecki: murowany kościół parafialny p.w. Świętego Jana Chrzciciela stał w zachodniej części miasta, mniej więcej w tym samym miejscu co obecna świątynia farna, drewniany kościół p.w. Świętego Wawrzyńca (wzniesiony na przełomie XVI i XVII w) stał przy ulicy Grójeckiej, a trzecia świątynia (także drewniana) p.w. Św. Rocha stała na polu już poza zabudowaniami miejskimi (dokładne miejsce nie jest znane).
Nowa mszczonowska parafia składa się przede wszystkim z mieszkańców osiedla Dworcowa III (popularnie zwanego –„oś. Północ”) i osób mieszkających na osiedlach domków jednorodzinnych KWIATOWA. Wraz z mieszkańcami pobliskich wsi daje to liczbę 3 tysięcy wiernych. Liczba parafian będzie się jednak stale zwiększać wraz z rozbudowywaniem osiedli Mszczonowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
oprac. Piotr Dymecki