Eksponat 2021

Meble gdańskie, druga połowa XIX wieku

Meble gdańskie dzięki swojej budowie oraz tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła, w którym wielką uwagę zwracano zarówno na formę, jak i materiał, z którego były wykonywane. Wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz szlachetnymi proporcjami. Kiedyś można je było zobaczyć na dworach królewskich, w mieszczańskich kamienicach czy w reprezentacyjnych budynkach użyteczności publicznej. Dziś wracają do nas nie tylko jako praktyczne meble, ale przede wszystkim dzieła sztuki.

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w swoich zbiorach posiada kilka takich mebli. Najbardziej okazały spośród nich to kredens dębowy z połowy XIX wieku, który pierwotnie stanowił wyposażenie jednego z pomieszczeń przedwojennego mszczonowskiego ratusza, spalonego w wyniku działań wojennych w 1939 roku. Ten imponujący mebel został przez swojego twórcę bogato ozdobiony. Kredens o wysokości ponad 2,5 m wsparty jest na sześciu nogach. Sekretem tego gdańskiego mebla jest sekretarzyk ukryty w jego centralnej części.

Uratowane z płonącego ratusza, dębowe meble zostały przeniesione do miejscowej plebanii i tam przeczekały bezpiecznie czas wojny. Ksiądz Proboszcz Lucjan Świderski przekazał je miastu, które sfinansowało ich renowację. Obecnie meble gdańskie stanowią stały elementem ekspozycji Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, a obejrzeć je można w małej sali wystawowej.

oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI

  • eksponat miesiąca lipiec, meble

wstecz