Eksponat 2021

Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, kl. IV oraz legitymacja Nr 195891, 1954 rok

24 listopada obchodzimy urodziny Jana Adama Maklakiewicza. Z tej okazji Izby Pamięci prezentują Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie w dniu 10 lutego 1954 roku został odznaczony Jan Adam Maklakiewicz - wybitny polski muzyk, kompozytor, pedagog i zasłużony publicysta.

Dokumentem potwierdzającym nadanie tytułu Kawalera Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski J. A. Maklakiewiczowi jest legitymacja Nr 195891.

Eksponaty znajdują się w dużej sali wystawowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów i stanowią jej stały element.

Mszczonów jest szczególnie związany z Janem Adamem, ponieważ to w naszym mieście kompozytor spędził całe swoje dzieciństwo i wczesną młodość, to tu ujawnił się i rozwinął jego talent muzyczny.

Krzyż Orderu Odrodzenia Polski to polskie odznaczenie państwowe nadawane od 1921 roku. Dzieli się na 5 klas:
1.    Krzyż Wielki
2.    Krzyż Komandorski z Gwiazdą
3.    Krzyż Komandorski
4.    Krzyż Oficerski
5.    Krzyż Kawalerski

Przyznawany jest za zasługi cywilne w różnych dziedzinach, m.in. za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej czy służby państwowej.

W zbiorach kolekcji historycznej mszczonowskich Izb Pamięci znajduje się Krzyż Orderu Odrodzenia Polski klasy IV, Krzyż Oficerski.
Przepisy precyzowały: w klasie IV krzyż mały, przypięty do lewej piersi na wstędze wąskiej, na wstędze rozetka, upięta z tejże wstążki.
Osoba wyróżniona tego typu odznaczeniem nosiła tytuł Kawalera Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odznakę taką należało nosić podczas wystąpień oficjalnych na fraku, mundurze, stroju narodowym (szlacheckim) lub ludowym.

Odznakę Orderu Odrodzenia Polski, która pośmiertnie została przyznana J. A. Maklakiewiczowi charakteryzuje krzyż równoramienny, zakończony na rogach kulkami. W środku krzyża, na okrągłej czerwonej  tarczy, umieszczony jest biały orzeł pozbawiony korony za sprawą dekretu PKWN z dnia 22 grudnia 1944 roku. Kontury orła są złote. Na granatowym okręgu umieszczony jest złoty napis „POLONIA RESTITUTA”.

Na rewersie ramiona krzyża są złote, z obramowaniem. W środku krzyża, na okrągłej, czerwonej  tarczy, umieszczona jest data „1944”.
Wymiar krzyża wynosi: 55 mm.

Order znajduje się w małym czerwonym etui, wyłożonym kremową satyną i aksamitem. Na wieczku widnieje złoty orzeł.

oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI

  • eksponat miesiąca krzyż legitymacja

wstecz