Eksponat 2021

Zaproszenie na reprezentacyjny bal sylwestrowy, 1938 rok

Zaproszenie na bal organizowany przez Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie pochodzi z 1938 roku. 
Lokalne gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstało w Mszczonowie w 1924 roku i miało za zadanie wychowywanie młodzieży w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch.”. W ramach organizacji działały sekcje piłki nożnej, gimnastyczna i lekkoatletyczna, podzielone na drużyny męskie i żeńskie.

Bal miał charakter elitarny, zaproszona została na niego „śmietanka” towarzyska związana z TG „Sokół”.

Uroczystość odbyła się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w salach Towarzystwa. Rozpoczęcie balu zaplanowano na godzinę 21.00.
Na uroczystości z okazji powitania Nowego Roku obowiązywały stroje wieczorowe i galowe mundury sokole.

Na balu zagrał kwartet z jazzbandem i pianinem, podczas zabawy goście mieli do dyspozycji bufet z zimny i ciepłym jedzeniem oraz napojami.

Podkreślić należy, że elitarny bał miał również charakter charytatywny, ponieważ podczas trwania zabawy odbyła się zbiórka pieniędzy dla potrzebujących i najuboższych.

Wstęp kosztował 1,49 + 50 gr „niespodzianki” dla osób z poza „Sokoła”, natomiast członkowie  Towarzystwa  mieli do uiszczenia opłatę w wysokości 99 + 50 gr za „niespodzianki”.

Opłata za „niespodzianki” była budżetem na nagrody dla uczestników balu, którzy brali udział w konkursach i atrakcjach podczas zabawy sylwestrowej.

Zaproszenie zostało wydrukowano na białym papierze, z wyraźną pieczęcią z wizerunkiem sokoła.

oprac. Aleksandra Kacprzak, GCI

  • eksponat miesiąca zaproszenie

wstecz