Aktualności - rok 2023

Muzyczna Noc Muzeów

Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów przypadła na sobotę, 13 maja. Tradycyjnie już atrakcje dla mieszkańców przygotowały także mszczonowskie Izby Pamięci. Wyjątkowa to była Noc, ponieważ dla odmiany odbywała się w godzinach… popołudniowych.

Lokalna akcja miała tym razem muzyczne tło, z uwagi na przypadające w maju dziesięciolecie funkcjonowania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Właśnie w niej przygotowano pierwsze atrakcje, oparte na dźwiękach. Podczas warsztatów prowadzonych przez Aleksandrę Kacprzak, która z ramienia Gminnego Centrum Informacji administruje Izbami, ich uczestnicy składali prawdziwe ukulele z drewna. Nie było to takie proste, ale dzieci mogły liczyć na pomoc dorosłych – pracowników GCI oraz swoich rodziców. Dzięki wsparciu udało się stworzyć instrumenty, na których naprawdę można zagrać. Każdy z uczestników zabrał swoje ukulele do domu, by móc także po warsztatach rozwijać swoje muzyczne zdolności.

Kolejnym punktem programu Nocy Muzeów były zajęcia prowadzone przez członków Orkiestry Dętej OSP Mszczonów. Muzyczne warsztaty stanowiły część realizacji projektu „WyGraj Pasję!” finansowanego ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Partnerem zajęć dla najmłodszych jest Gminne Centrum Informacji, prowadzące Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, i upowszechniające artystyczne tradycje zapoczątkowane przez ten znany ród.

Strażaccy muzycy opowiadali dzieciom o wielu instrumentach. Wśród nich znalazły się te, na których gra się w ich zespole – saksofon, puzon czy werbel. Uczestnicy zajęć mogli także spróbować wydobyć dźwięk z bardziej egzotycznych instrumentów – indonezyjskiego djembe, bambusowego kija deszczowego, kalimby z metalowymi języczkami czy glinianej okaryny. Doskonale wychodziło im zarówno powtarzanie rytmu wybijanego dłońmi na bębenku, jak i uderzanie w klawisze pianina. Okazało się zresztą, że niektórzy z młodych uczestników uczą się grać np. na gitarze, czyli większej „siostrze” ukulele. Każde z dzieci od członków Orkiestry otrzymało na pamiątkę kostkę, dzięki której muzykowanie na tym hawajskim instrumencie będzie znacznie łatwiejsze. Nagrodzonym gromkimi brawami punktem zajęć był też występ Jagody, najmłodszej członkini strażackiego zespołu, która nie tylko zagrała na flecie prostym, ale też opowiedziała o nim kilka ciekawostek.

W trakcie warsztatów, prowadzonych przez Monikę, Jagodę, Dagmarę i Konrada z Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, uczestnicy mieli również okazję wydobyć dźwięk z przedmiotów, które każdy ma w swoim domu. Wystarczyło kilka identycznych szklanek, trochę wody i gotowe! Na zakończenie strażaccy muzycy i dzieci wykonali wspólnie znaną piosenkę „Wlazł kotek na płotek”. Melodia wybrzmiała z pianina, a o akompaniament zadbali młodzi uczestnicy zajęć z tamburynami i marakasami w dłoniach. Oczywiście, wszyscy zapozowali również do pamiątkowego zdjęcia. Uwiecznione na nim uśmiechnięte twarze doskonale podsumowały wspólną zabawę muzyką i dźwiękami.

W międzyczasie każdy chętny mógł zapozować w muzycznej sesji zdjęciowej z firmą FotoMig. Obrobione fotografie dotrą do modeli drogą elektroniczną i będę wspaniałą pamiątką z mszczonowskiej Nocy Muzeów.

Kiedy ucichły już instrumenty, rozpoczęła się gra miejska. Aleksandra Kacprzak rozdała chętnym karty patrolu, z zagadkami do rozwiązania. Polecenia do nich ukryto pod kodami QR, ukrytymi na terenie przykościelnego parku. Wszystkie drużyny musiały się wykazać wiedzą o muzyce, instrumentach i rodzinie Maklakiewiczów. Krzyżówka, pytania prawda/fałsz i pozostałe zagadki nie były jednak trudne, więc każdy zespół zasłużył na nagrodę – tematyczną grę planszową dla małych i dużych.

Noc Muzeów oznaczała również atrakcje w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, gdzie na odwiedzających czekali przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i GRH Strzelcy im. 31 pułku piechoty, na czele z radną Barbarą Gryglewską oraz wiceprezesem MSH Piotrem Dymeckim. Lokalni pasjonaci dawnych dziejów oprowadzali po ekspozycji muzealnej, prezentowali uliczną dioramę oraz wybijali pamiątkowe monety. Z okazji dziesięciolecia Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów zaprezentowano nową odsłonę tradycyjnego 1 mszczona, na którego rewersie umieszczono wizerunek Jana Adama, najsłynniejszego kompozytora, wywodzącego się z tego rodu.

Muzyczno-historyczna Noc Muzeów przyciągnęła gości w różnym wieku, a także całe rodziny. Nikt, kto zdecydował się w to słoneczne popołudnie odwiedzić lokalne Izby Pamięci, nie poczuł się rozczarowany. Współpraca Gminnego Centrum Informacji, Orkiestry Dętej OSP Mszczonów i dwóch grup pasjonatów historii zapewniła różnorodne atrakcje, a także pokazała, że razem można zdziałać nie tylko więcej, ale i lepiej.

Dagmara Bednarek, GCI

 

  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów
  • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów

wstecz