Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Bajkowa Kraina Dźwięków
We wtorek, 20 czerwca, w słoneczne przedpołudnie grupa Motylki z Publicznego Przedszkola „Bajkowa Kraina” odwiedziła Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Podczas swojej wizyty dzieci miały okazję poznać historię kamienicy oraz rodziny, która w niej mieszkała.
Jednak to nie wszystko! W ramach współpracy GCI z Orkiestrą Dętą OSP Mszczonów, małe Motylki uczestniczyły również w niezwykle barwnych zajęciach muzycznych. W tym wyjątkowym dniu instrumenty były głównymi bohaterami, a dzieci miały możliwość doświadczyć prawdziwej magii dźwięków.
Zajęcia muzyczne z Orkiestrą Dętą OSP Mszczonów odbywają się dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, finansującej projekt „WyGraj Pasję!”, który ma na celu zainteresowanie mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych, muzyką i rozwijanie w nich artystycznych pasji, stanowiących doskonałą alternatywę dla elektronicznych rozrywek.
Po wprowadzeniu dzieci w świat historii Maklakiewiczów przez Aleksandrę Kacprzak z GCI, dzieci obejrzały na dużym ekranie edukacyjną bajkę, która otworzyła drzwi do niezwykłej, muzycznej krainy. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie rodzaje instrumentów istnieją oraz jakie dźwięki można z nich wydobyć. W trakcie seansu dzieci zobaczyły też, że muzykę można wydobywać także z przedmiotów codziennego użytku.
Po teoretycznym wstępie przyszedł czas na praktyczną część zajęć, w której Motylki mogły same spróbować swoich sił w graniu na instrumentach. Niezwykłą radość i zapał dzieci wywołało pianino, na którym maluchy radośnie pobrzmiewały. Następnie uczestnicy mieli okazję spotkać się z instrumentem pochodzącym z odległej Ameryki Południowej. Kij deszczowy, znany również jako „zaklinacz deszczu”, wydał dźwięki, które natychmiast skojarzyły się najmłodszym ze spadającą z nieba woda. Bambusowy instrument, ręcznie malowany, wprawił dzieci w stan odprężenia i oczarował swoim unikalnym brzmieniem
Muzyczny kij nie był jedyną zagadką, która czekała na przedszkolaków. Mali goście dowiedzieli się, że wiele instrumentów powstało po to, by naśladować dźwięki przyrody. Bez większych problemów odgadli, że drewniana żaba rechocze dzięki pocieraniu grzebienia na jej grzebiecie, kolorowa puszka ze sprężyną brzmi jak piorun, kołatka klekocze niczym bocian, a gwizdek ćwierka jak ptaki.
Spotkanie było także okazją, by spróbować gry na djembe, czyli afrykańskim bębnie, z którego dźwięk wydobywa się poprzez uderzenia dłoni. Z kolei w werbel przedszkolaki stukały dwoma pałkami. Przy jego dźwiękach dzieci pokazały również, że potrafią bardzo ładnie maszerować w rytm słyszanych uderzeń.
W trakcie wizyty przedszkolaki miały również możliwość zagrania na fisharmonii. Ten niezwykły instrument jest jednym z najcenniejszych eksponatów Izby Pamięci. Nie tylko z uwagi na jego ponad stuletni wiek. Na fisharmonii grali członkowie rodu Maklakiewiczów. Dzieci mogły przekonać się, jak trudno jest wydobyć dźwięk z klawiszy przodkini pianina, ponieważ gra na tym instrumencie wymaga nieustannego pompowania dwóch miechów nogami.
Na zakończenie spotkania Dagmara Bednarek, kierownik strażackiej orkiestry, zaprezentowała przedszkolakom saksofon. Melodiom, które popłynęły z tego niezwykłego instrumentu, towarzyszyły tamburyny, marakasy i dzwonki potrząsane przez dzieci. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały również wspólnie kilka znany utwór.
Wizyta przedszkolaków z grupy Motylki w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów była niezwykłą lekcją historii, muzyki i odkrywania własnych talentów. Dzieci miały szansę wcielić się w role małych artystów i dotknąć magicznego świata dźwięków. Współpraca z Orkiestrą Dętą OSP Mszczonów dodatkowo uatrakcyjniła tę niezwykłą przygodę.
Gościem specjalnym był instruktor Daniel Strojczyk, który zaprezentował maluchom akordeon i zagrał na nim kilka znanych utworów, rozpalając w sercach Motyli płomień pasji do muzyki.
Spotkanie w Izbie Pamięci było nie tylko okazją do nauki i zabawy, ale przede wszystkim do odkrywania nowych obszarów kultury i rozwijania pasji. Dzieci ze zdumieniem i uśmiechami na twarzach opuszczały to wyjątkowe miejsce, pełne historii i dźwięków, z bogatszymi sercami i głowami pełnymi nowych melodii.
Aleksandra Kacprzak, GCI