Aktualności - rok 2024

Po drugiej stronie srebrnego ekranu, czyli Noc Muzeów 2024

W podróż do Krainy Filmu zostali zaproszeni mieszkańcy w trakcie kolejnej edycji lokalnej Nocy Muzeów. O klimat Hollywood i srebrnego ekranu zadbali organizatorzy, czyli Gminne Centrum Informacji we współpracy z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym. Całość z ramienia GCI koordynowała Aleksandra Kacprzak.

Dlaczego na tematykę wydarzenia wybrano akurat kinematografię? Sprawę wyjaśnia lokalny tytuł akcji – „Filmowa Noc Muzeów ze Zdzisławem Maklakiewiczem”. Część atrakcji odbywała się w kamienicy, niegdyś należącej właśnie do rodziny tego aktora. Wszystkie atrakcje nawiązywały do sztuki filmowej, Maklakiewiczów oraz historii Mszczonowa.

Noc Muzeów rozpoczęła się o dwunastej, ale… w południe. Młodzi uczestnicy na warsztatach w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów spędzili kilka godzin, ale z pewnością nie żałowali swojej decyzji. Arkana kinematografii przybliżali im bowiem prawdziwi filmowcy, który skupili się głównie na ćwiczeniach praktycznych. Dzieci i młodzież poznali tajniki podstaw nagrywania video, tworzenia scenariuszy, a nawet montażu zgromadzonego materiału. Prowadzący udostępnili uczestnikom warsztatów 10 kamer, oświetlenie, green screen i mikrofony, by młodzi adepci mogli stworzyć własne, ciekawe filmy. W części praktycznej wykorzystywano również smartfony i tematyczne aplikacje, jako najbardziej powszechne dla wszystkich narzędzia. Prowadzący niejednokrotnie bowiem podkreślali, że sztuka filmowa opiera się na kreatywności i wiedzy. Nie wymaga drogiego sprzętu, tylko pomysłowości.

Zajęcia z profesjonalistami zafascynowały młodych uczestników. Wszak w tym wieku wielu z nich marzy lub marzyło, by zostać aktorem, reżyserem lub… youtuberem. Zajęcia z filmowcami na pewno przybliżyły gościom Izby sztukę robienia ciekawych merytorycznie i wizualnie materiałów wideo. Uczestnicy warsztatów zyskali więc wiedzę i zdolności, by pójść śladem patrona Nocy Muzeów. 
Kolejnym punktem programu wydarzenia była rodzinna gra miejska, która prowadziła po całym Mszczonowie. Drużyny uczestników musiały zmierzyć się z siedmioma zadaniami, które sprawdzały wiedzę o Zdzisławie Maklakiewiczu, ale nie tylko! Zaliczając punkty trzeba było się również wykazać umiejętnościami kreatywnymi, filmowymi i… detektywistycznymi.

Jakie zadania czekały na uczestników gry? Znalezienie w parku miejskim zdjęcia Zdzisława i zrobienie sobie z nim selfie, stworzenie plakatu promującego film „Rejs”, napisanie krótkiego scenariusza o spotkaniu z aktorem i wcielenie się w charakteryzatora, tworzącego „rany” to tylko kilka z nich.

Pierwszą drużynę, która bezbłędnie i najszybciej zaliczyła wszystkie części gry, tworzyły siostry Ania i Maja Jankowskie, które w nagrodę otrzymały voucher do Suntago. Pozostali uczestnicy otrzymali karty podarunkowe do Cinema City i gadżety parku wodnego.
W trakcie całej Nocy Muzeów można było zwiedzać obie mszczonowskie Izby Pamięci. W każdej na gości oczekiwali przewodnicy z GCI i Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. W IPZM nie mogło, oczywiście, zabraknąć tradycyjnego wybijania pamiątkowej, lokalnej monety 1 Mszczona, z wizerunkiem Jana Adama Maklakiewicza.

Zwieńczeniem zabawy był dostępny dla wszystkich seans kultowego filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego z niezapomnianym, aktorskim duetem Zdzisława Maklakiewicza i Jana Himilsbacha (w rolach Mamonia i Sidorowskiego). Seans miał w pierwotnych założeniach odbyć się w parkowym amfiteatrze, ale, niestety, w związku z warunkami pogodowymi został przeniesiony do sali kinowej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Nagrody oraz elementy dekoracyjne ufundowały firmy Suntago i Mondi.


GCI

  • Uczestnicy warsztatów filmowych
  • Uczestnicy Nocy Muzeów
  • Uczestnicy Nocy Muzeów
  • seans filmu "Rejs"
  • Uczestnicy Nocy Muzeów
  • Uczestnicy Nocy Muzeów

wstecz