Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
OBCHODY 162. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
Najistotniejszym wydarzeniem mszczonowskich obchodów 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego była wieczorna Msza Święta, odprawiona w niedzielę 19.01. w kościele farnym pw. Świętego Jana Chrzciciela. Eucharystię koncelebrowali - dziekan Dekanatu Mszczonów ks. kan. Adam Kostrzewa wraz z ks. Janem Lewandowskim. Kapłani modlili się za dusze uczestników Powstania Styczniowego, a szczególnie w intencji Śp. Naczelnika Powstańczego Mszczonowa Ks. Proboszcza Władysława Polkowskiego, zmarłego (21 stycznia 1872 roku) na zesłaniu w syberyjskim Irkucku.
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Rady Miejskiej: wiceprzewodniczący Rady Waldemar Suski, Przewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Piotr Chyła, a także wiceprzewodnicząca tejże Komisji Barbara Gryglewska, która na Mszy pojawiła się w czarnej sukni, odnoszącej się do okresu powstańczego, a w trakcie składania podziękowań wszystkim uczestnikom uroczystości, podkreśliła szczególny wkład mszczonowskich kapłanów w kultywowaniu pamięci o Powstaniu Styczniowym i samym naczelniku powstańczym Mszczonowa, którego biografię opracował były dziekan Dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski.
Rekonstruktorzy z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Stowarzyszenie "Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej" w powstańczych uniformach zadbali o historyczny klimat rocznicowego wydarzenia. Zaciągnęli symboliczną wartę w pobliżu ołtarza, a po Mszy udali się pod pomnik Gloria Victis, który jest symbolicznym grobem wspominanego już Śp. Naczelnika Powstańczego Mszczonowa Ks. Proboszcza Władysława Polkowskiego. Za nimi postępowali kapłani i samorządowcy, a także wierni, którzy uczestniczyli w Eucharystii. Najliczniejszą grupą, jaka przeszła pod pomnik byli członkowie Klubu „Senior +”, współpracujący od lat z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym.
Na koniec pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników uroczystości wykonał prezes MSH Marek Wardak.
***
Warto dodać, że mszczonowscy pasjonaci historii szacunek dla Bohaterów Powstania okazali również zapalając (jeszcze przed Mszą Świętą) symboliczne znicze - na grobach weteranów 1863 roku (Ignacego Rutkowskiego, Wojciecha Baki oraz Wincentego Skonecznego), a także - na grobie rodziny Wilskich i w miejscu spoczynku brata stryjecznego Ks. Proboszcza Władysława Polkowskiego – Ks. Prob. Marcina Polkowskiego, który już po zakończeniu walk powstańczych dokończył jego wielkie dzieło w postaci budowy kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela, w którym pamięć o uczestnikach styczniowego zrywu narodowowyzwoleńczego roku 1863 jest wciąż żywa.
MM
Foto: Marek Wardak (prezes MSH)