Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
Maska pośmiertna Jana Adama Maklakiewicza, 1954 rok
Wykonana w 1954 roku maska pośmiertna J. A. Maklakiewicza stanowi stały element ekspozycji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Ofiarowana została przez żonę J. A. Maklakiewicza, Hannę. Odlew wykonano z gipsu alabastrowego. Twarz ujęta została od linii włosów w partii czołowej do brody. Maski pośmiertne były wykonywane już w starożytności. Ówcześni Grecy przypisywali im magiczną moc.
Fisharmonia, Holzweissig Ernst z początków XX wieku
Fisharmonia jest stałym elementem ekspozycji Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, gdzie znajduję się w centralnej części sali wystawowej. Instrument początkowo znajdowała się w Domu Ludowym, który stał za obecnym przykościelnym parkingiem. Był to murowany budynek, w którym znajdowały się sale lekcyjne. Służył on mieszkańcom w działaniach społecznych, kulturalnych i oświatowych.
Replika ręcznego karabinu maszynowego „BROWNING” WZ. 28, produkowanego w Polsce w latach 1930–1939
RKM „Browning” wz. 28 jest bronią palną samoczynną. Jej działanie tej broni polega na wykorzystaniu gazów, uchodzących przez osobny otwór w lufie, do cofania mechanizmu, Można z niego strzelać zarówno ogniem ciągłym jak i pojedynczymi strzałami. Rozgrzaną lufę chłodzi powietrze. Amunicję ładuje się w magazynki po 20 naboi.
Kartka pocztowa od Franciszka Maklakiewicza „Izbickiego” do rodziców wysłana w trakcie służby wojskowej, 1936 rok
Kartka pocztowa jest stałym elementem ekspozycji i można ją zobaczyć w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Franciszek w krótkiej wiadomości opowiada o zwyczajach panujących w jednostce oraz zwraca się z prośbą do rodziny o przesłanie łyżki, noża i widelca a także obsuszanej wędliny. Syn Rozalii i Jana Nepomucena był niezwykle uzdolniony muzycznie - już w wieku 12 lat potrafił zastąpić ojca, mszczonowskiego organistę.
Zaproszenie na uroczyste poświęcenie sztandaru TG „Sokół”, 1938 rok
Zaproszenie na poświęcenie sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie, pochodzi z 1938 roku. Uroczystość odbyła się 4 września, pod patronatem księdza Bronisława Pągowskiego, który w latach 1926-1928 był wikariuszem w Mszczonowie. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostało wielu zasłużonych obywateli. Mieszkańcy Mszczonowa znają zapewne większość z tych nazwisk.
Umowa między Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Janem Adamem Maklakiewicz na wykorzystanie baletu „Złota Kaczka”, 1950 rok
W umowie zawartej 29 listopada 1950 roku w Krakowie, Jan Adam Maklakiewicz przekazuje do wykorzystania materiał nutowy baletu „Złota Kaczka” na rzecz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z siedzibą w Krakowie, przy ul. Basztowej 23. J. A. Maklakiewicz zgadza się, aby materiał nutowy jego utworu „Złota Kaczka”, pisany ręcznie, powielany, fotokopiowany, częściowo drukowany – był wypożyczony celem wykonywania utworu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na zasadzie wyłączności.
Meble gdańskie, druga połowa XIX wieku
Meble gdańskie dzięki swojej budowie oraz tradycji są symbolem najlepszego rzemiosła, w którym wielką uwagę zwracano zarówno na formę, jak i materiał, z którego były wykonywane. Wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz szlachetnymi proporcjami. Kiedyś można je było zobaczyć na dworach królewskich, w mieszczańskich kamienicach czy w reprezentacyjnych budynkach użyteczności publicznej.
Dokument opisujący miasto Mszczonów, 1911 rok
Dokument sporządzony został na jednej karcie papieru zapisanej jednostronnie. Tekst stanowi maszynopis, który powstał w 1911 roku i zawiera opis Mszczonowa w latach 1890-1911. Eksponat znajduje się w Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej. Dowiedzieć można się z niego o stanie zabudowań, liczbie ludności oraz zmieniających się proporcjach narodowościowych. Krótka notka historyczna zawiera również informację o tym czym trudnili się mieszkańcy Mszczonowa.
Prasowy nekrolog Jana Adama Maklakiewicza, 1954 rok
Oryginalny wycinek prasowy, w którym Minister Kultury i Sztuki zawiadamia o śmierci Jana Adama Maklakiewicza, znajduje się w dużej sali wystawienniczej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Przeczytać na nim możemy: „Dnia 8 lutego 1954 r., zmarł w Warszawie wybitny kompozytor, długoletni profesor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, zasłużony działacz na polu upowszechniania kultury muzycznej JAN MAKLAKIEWICZ członek Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej.
„Kołysanka” J. A. Maklakiewicza, rękopis, 1946 rok
Utwór chóralny, który skomponowany został przez Jana Adama Maklakiewicza, polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga i krytyka muzycznego. Bezcenny oryginalny rękopis powstał 6 września 1946 roku w miejscowości Chojnata. Zapisany został na papierze nutowy (w pięciolinię) o wybarwieniu beżowym w formacie mniejszym od A4. Opracowanie stanowi II wersję utworu chóralnego: na chór mieszany a cappella w tonacji As-dur.
Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, kl. IV oraz legitymacja Nr 195891, 1954 rok
24 listopada obchodzimy urodziny Jana Adama Maklakiewicza. Z tej okazji Izby Pamięci prezentują Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie w dniu 10 lutego 1954 roku został odznaczony Jan Adam Maklakiewicz - wybitny polski muzyk, kompozytor, pedagog i zasłużony publicysta. Dokumentem potwierdzającym nadanie tytułu Kawalera Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski J. A. Maklakiewiczowi jest legitymacja Nr 195891.
Zaproszenie na reprezentacyjny bal sylwestrowy, 1938 rok
Zaproszenie na bal organizowany przez Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mszczonowie pochodzi z 1938 roku. Lokalne gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” powstało w Mszczonowie w 1924 roku i miało za zadanie wychowywanie młodzieży w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch.”. W ramach organizacji działały sekcje piłki nożnej, gimnastyczna i lekkoatletyczna, podzielone na drużyny męskie i żeńskie.